Fleksografia – co to jest? Zalety, wady i zastosowanie
3 min read
Typographer choosing a paint color from pantone swatches at the printing manufaturing
Technika druku określana jako fleksografia umożliwia przygotowanie trwałych i estetycznych nadruków na różnych powierzchniach. Czym dokładnie jest ta metoda? Jakie są jej główne zalety i wady? W jakich celach najczęściej stosuje się fleksografię?
Co to jest fleksografia?
Fleksodruk czy fleksografia jest rodzajem techniki druku, która odbywa się z użyciem elastycznych form drukowych oraz szybkoschnących, ciekłych farb. Jest ona zaliczana do kategorii druku wypukłego.
Podczas drukowania techniką jak fleksografia stosowane są formy wypukłe, które wykonane są z polimerów lub z gumy. Wykorzystanie takich form powoduje, że fleksografia sprawdza się również w przypadku podłoży, które nie są równe, ale mają niewielkie nierówności, rozciągają się.
Do wykonania druku stosowane są maszyny wykorzystujące obracające się wałki. W tej technice stosowane są najczęściej 3 wałki:
- Wałek rastrowy albo wałek dozujący – jest on wyposażony w małe zbiorniczki lub kanaliki na farbę, która pobierana jest ze zbiornika albo zespołu farbowego.
- Wałek formowy – jest to wałek znajdujący się przy podłożu drukowym, umieszczana jest na nim forma stworzona na podstawie projektu wydruku. Formy przygotowywane są z użyciem matryc do naświetlania.
- Wałek dociskowy – wałek ten powoduje dociskanie podłoża drukowego do wałka formowego, co pozwala na dokładne przeniesienie farby i uzyskanie nadruku.
Osoby, które chciałyby poznać bliżej technikę druku fleksograficznego, mogą sięgnąć po poświęcone temu tematowi publikacje na przykład jak Fleksografia praktyczny podręcznik, w której można znaleźć szeroką gamę informacji dla początkujących.
Zalety i wady fleksografii
W przypadku techniki druku jak fleksografia wady i zalety prezentują się następująco:
Do zalet fleksografii zaliczane są:
- Niskie koszty druku – wynikają one z niskich cen maszyn używanych do fleksografii oraz nieskomplikowanego procesu przygotowania form do drukowania.
- Szybkość wydruku – dzięki tej technice można uzyskać bardzo dużą prędkość wydruku.
- Możliwość drukowania na różnych podłożach – nadruk może być wykonany na podłożach nierównych, rozciągliwych.
- Druk bez widocznych łączeń – ta technika drukowania bardzo dobrze sprawdza się w przypadku nadruków ciągłych motywów graficznych.
- Wysoka trwałość i wytrzymałość – gotowe wydruki wykonane tą metodą cechują się bardzo dobrymi parametrami pod kątem ich trwałości i wytrzymałości.
Do wad fleksografii zaliczane są:
- Konieczność przygotowania formy drukowej – musi być ona wykonana osobno dla każdego projektu.
- Wymóg właściwego opracowania projektu graficznego – do druku tą metodą należy przygotować specjalny projekt graficzny.
- Konieczność posiadania profesjonalnej wiedzy w zakresie druku fleksograficznego – pracownicy muszą być odpowiednio przeszkoleni w ramach korzystania z takiego sprzętu.
W jakim celu stosuje się fleksografię?
W przypadku metody druku jak fleksografia zastosowanie obejmuje przede wszystkim przygotowywanie nadruków na różnych typach opakowań.
Za jej pomocą przygotowuje się głównie nadruki na tekturze falistej do pudełek, etykietach, opakowaniach z tworzyw sztucznych.