1 lipca, 2022

Fleksografia – co to jest? Zalety, wady i zastosowanie

3 min read

Typographer choosing a paint color from pantone swatches at the printing manufaturing

Technika druku określana jako fleksografia umożliwia przygotowanie trwałych i estetycznych nadruków na różnych powierzchniach. Czym dokładnie jest ta metoda? Jakie są jej główne zalety i wady? W jakich celach najczęściej stosuje się fleksografię?

Co to jest fleksografia?

Fleksodruk czy fleksografia jest rodzajem techniki druku, która odbywa się z użyciem elastycznych form drukowych oraz szybkoschnących, ciekłych farb. Jest ona zaliczana do kategorii druku wypukłego.

Podczas drukowania techniką jak fleksografia stosowane są formy wypukłe, które wykonane są z polimerów lub z gumy. Wykorzystanie takich form powoduje, że fleksografia sprawdza się również w przypadku podłoży, które nie są równe, ale mają niewielkie nierówności, rozciągają się.

Do wykonania druku stosowane są maszyny wykorzystujące obracające się wałki. W tej technice stosowane są najczęściej 3 wałki:

 1. Wałek rastrowy albo wałek dozujący – jest on wyposażony w małe zbiorniczki lub kanaliki na farbę, która pobierana jest ze zbiornika albo zespołu farbowego.
 2. Wałek formowy – jest to wałek znajdujący się przy podłożu drukowym, umieszczana jest na nim forma stworzona na podstawie projektu wydruku. Formy przygotowywane są z użyciem matryc do naświetlania.
 3. Wałek dociskowy – wałek ten powoduje dociskanie podłoża drukowego do wałka formowego, co pozwala na dokładne przeniesienie farby i uzyskanie nadruku.

Osoby, które chciałyby poznać bliżej technikę druku fleksograficznego, mogą sięgnąć po poświęcone temu tematowi publikacje na przykład jak Fleksografia praktyczny podręcznik, w której można znaleźć szeroką gamę informacji dla początkujących.

Zalety i wady fleksografii

W przypadku techniki druku jak fleksografia wady i zalety prezentują się następująco:

Do zalet fleksografii zaliczane są:

 • Niskie koszty druku – wynikają one z niskich cen maszyn używanych do fleksografii oraz nieskomplikowanego procesu przygotowania form do drukowania.
 • Szybkość wydruku – dzięki tej technice można uzyskać bardzo dużą prędkość wydruku.
 • Możliwość drukowania na różnych podłożach – nadruk może być wykonany na podłożach nierównych, rozciągliwych.
 • Druk bez widocznych łączeń – ta technika drukowania bardzo dobrze sprawdza się w przypadku nadruków ciągłych motywów graficznych.
 • Wysoka trwałość i wytrzymałość – gotowe wydruki wykonane tą metodą cechują się bardzo dobrymi parametrami pod kątem ich trwałości i wytrzymałości.

Do wad fleksografii zaliczane są:

 • Konieczność przygotowania formy drukowej – musi być ona wykonana osobno dla każdego projektu.
 • Wymóg właściwego opracowania projektu graficznego – do druku tą metodą należy przygotować specjalny projekt graficzny.
 • Konieczność posiadania profesjonalnej wiedzy w zakresie druku fleksograficznego – pracownicy muszą być odpowiednio przeszkoleni w ramach korzystania z takiego sprzętu.

W jakim celu stosuje się fleksografię?

W przypadku metody druku jak fleksografia zastosowanie obejmuje przede wszystkim przygotowywanie nadruków na różnych typach opakowań.

Za jej pomocą przygotowuje się głównie nadruki na tekturze falistej do pudełek, etykietach, opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.