11 sierpnia, 2022

Na czym polega drukowanie cyfrowe? Techniki i zastosowania

2 min read

Portrait of two modern young women working in printing shop or publishing company, loading machines with paper and cutting brochures

Druk cyfrowy jest obecnie stosowany do realizacji wielu projektów. Na czym dokładnie polega drukowanie cyfrowe? Jakie techniki druku cyfrowego są stosowane najczęściej?

Czym jest druk cyfrowy?

Termin druku cyfrowego odnosi się do różnych technik druku, które bazują na drukarkach wykorzystujących zapis cyfrowy w celu przygotowania wydruku. Za pomocą zapisu cyfrowego można wykonać druk bezpośredni na konkretnej powierzchni lub z wykorzystaniem nośników pośrednich.

Charakterystyczną cechą druku cyfrowego jest brak konieczności przygotowywania formy jak w przypadku druku offsetowego. Wyjątkiem jest technika druku cyfrowego jak risografia (riso).

W przypadku druku cyfrowego istnieje również możliwość personalizacji, czyli zmiany wybranych elementów na każdym wydruku. Przykładowo możliwe jest wykonanie w ten sposób zaproszeń o tym samym wzorze z danymi wielu osób.

Techniki drukowania cyfrowego

Obecnie stosowane są zróżnicowane sposoby drukowania cyfrowego, które bazują na różnych technikach. Wśród nich najczęściej wykorzystywane są:

Druk laserowy
Prowadzony jest z wykorzystaniem drukarek laserowych. Inaczej określany jako metoda elektrofotograficzna. Znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych, biurach i przy realizacji projektów o mniejszych nakładach.

Druk pigmentowy
Polega na bezpośrednim nanoszeniu na powierzchnie pigmentów. Używany jest między innymi przy druku fotografii, grafik czy obrazów.

Druk barwnikowy
Podobny do pigmentowego, jednak stosuje mniej odporne na promieniowanie UV barwniki. Jego atutem jest niska cena.

Druk UV
Prowadzony z wykorzystaniem tuszów przeznaczonych do utwardzania promieniowaniem UV. Stosuje jednak rozpuszczalniki, dlatego nie jest on przeznaczony do drukowania materiałów do użytku w domu.

Druk solwentowy
Pozwala na przygotowanie materiałów odpornych na czynniki pogodowe, jednak bazuje na szkodliwych dla środowiska i człowieka alkoholach. Mniejszą szkodliwość wykazuje druk ekosolwentowy.

Kiedy stosuje się druk cyfrowy?

Zróżnicowane techniki drukowania cyfrowego mają szerokie zastosowanie w realizacji wielu projektów. Najczęściej są one używane przy mniejszych nakładach, ponieważ wtedy są one najbardziej opłacalne. Można zatem wykorzystać je już od jednego wydruku.

Druk ten sprawdza się na podłożach różnych rodzajów. Można wykorzystać go do drukowania na papierze, kartonie, ale również papierze fotograficznym, tworzywach sztucznych, tekstyliach (druk na materiale).

Za pomocą druku cyfrowego można wykonać materiały jak:

 • plakaty
 • fotografie
 • banery reklamowe
 • wizytówki
 • koperty
 • zaproszenia
 • etykiety
 • ulotki
 • papiery firmowe
 • materiały konferencyjne, szkoleniowe
 • naklejki
 • książki

Wobec tego różne sposoby drukowania cyfrowego mogą być wykorzystane podczas wielu projektów, już od jednego egzemplarza.

Więcej informacji dotyczących druku cyfrowego można uzyskać w publikacjach branżowych, między innymi w książce Drukowanie cyfrowe dla profesjonalistów Haralda Johnsona, która przybliża tematykę tej techniki druku, szczególnie w kontekście druku zdjęć i dzieł sztuki.

Przeczytaj także jakie są wady i zalety sitodruku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.