19 sierpnia, 2022

Skąd czerpać wiedzę w dziedzinie poligrafii? Portale, czasopisma, książki

2 min read

different print daily business and travel newspapers on stand

Poligrafia jest branżą, na której bazuje wiele firm. To właśnie dzięki usługom poligraficznym powstają różne rodzaje druków jak książki, gazety, katalogi, etykiety, ulotki czy materiały reklamowe. Uczniowie i pracownicy branży poligraficznej, którzy chcą stale być na bieżąco, mogą korzystać obecnie z różnorodnych zasobów. Skąd czerpać swoją wiedzę?

Portale internetowe branży poligraficznej

Obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł wiedzy wśród poligrafów są branżowe portale internetowe. To dostępne dla każdego serwisy online, które można przeglądać na swoim komputerze lub smartfonie.

Wśród dostępnych portali znajdują się zarówno te, które poświęcone są poligrafii w ogólnym jej ujęciu, jak i te, które koncentrują się na poszczególnych jej obszarach, na przykład na drukach wielkoformatowych, maszynach poligraficznych.

Warto także zwrócić uwagę na strony internetowe prowadzone przez czasopisma poligraficzne, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji, w tym wybrane artykuły z najnowszych i archiwalnych numerów gazet.

Na portale poświęcone poligrafii warto zaglądać regularnie, ponieważ bardzo często nawet codziennie publikowane są na nich nowe informacje. Wiele portali ma też własne serwisy w mediach społecznościowych, dzięki którym także można być na bieżąco z najnowszymi publikacjami.

Polskie czasopisma poligraficzne

Chociaż większość osób z branży poligraficznej korzysta obecnie z portali online, to jednak nadal w sprzedaży znajduje się szereg czasopism poświęconych poligrafii. Jaka prasa biznesowa w Polsce w branży poligraficznej jest najpopularniejsza?

Jednym z najstarszych tytułów dla branży poligraficznej jest Poligrafika. To miesięcznik wydawany już od 1947 roku, który w każdym wydaniu prezentuje wiele ciekawych informacji, między innymi dotyczących sytuacji rynkowej, technologii, materiałów, wydarzeń branżowych.

Bardzo popularny jest również miesięcznik Świat Druku. W czasopismach można znaleźć wiele informacji dotyczących różnych obszarów poligrafii.

Każdego roku pojawia się wiele nowości w dziedzinie jak poligrafia – czasopisma branżowe w Polsce są wtedy doskonałym źródłem informacji dla początkujących oraz zaawansowanych poligrafów.

Książki na temat poligrafii

Osoby początkujące mogą także sięgnąć po książki poświęcone poligrafii. Na rynku znajduje się szeroka gama tytułów przeznaczonych dla osób początkujących, które mogą być bardzo pomocne w trakcie nauki.

Wśród często polecanych książek znajdują się między innymi:

  • Podstawy Poligrafii, Jakucewicz Stefan, Magdzik Sławomir
  • Praktyczny poradnik poligraficzny. Procesy, Andrzej Gołąb
  • Barwy druku, offset arkuszowy, Ewa Rajnsz
  • Systemy produkcyjne w poligrafii, Chuck Gehman
  • Fleksodruk. Formy drukowe i materiały, H. Czichon, M. Czichon
  • Poligraficzny słownik terminologiczny
  • Co drukarz powinien wiedzieć o farbach, Nelson R. Eldred
  • Pierwsza pomoc w typografii, Forssman Friedrich, Willberg Hans Peter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.