11 sierpnia, 2022

Współpraca z drukarnią – jak wybrać odpowiednią i jak złożyć zamówienie?

2 min read

Portrait of cheerful senior man in glasses getting printed paper out of printing press at factory

Ulotki, wizytówki, a może papier firmowy? Przygotowanie wydruków można zlecić bezpośrednio w drukarni. Jak wybrać drukarnię i jak z nią współpracować? Oto przydatne porady!

Jak wybrać dobrą drukarnię?

Obecnie rynek poligraficzny w Polsce tworzą tysiące drukarni działających w największych i mniejszych miastach na obszarze całego kraju. Właśnie dlatego przed zleceniem druku warto wiedzieć, jak wybrać odpowiednią drukarnię. O czym warto pamiętać?

Przy wyborze drukarni warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Rodzaje materiałów przygotowywanych w drukarni – na przykład książki, ulotki, teczki, koszulki.
  • Rodzaje podłóż używanych do druku – papierów lub innych materiałów, można poprosić o przekazanie próbnika.
  • Metody druku dostępne w drukarni – druk offsetowy do większych zleceń, druk cyfrowy do zleceń już od jednej sztuki. Warto też zwrócić uwagę na jakość wydruków.
  • Nakłady realizowane przez drukarnię – gdy potrzebne jest przygotowanie dużej liczby wydruków w krótkim czasie, warto szukać drukarni wysokich nakładów.
  • Dostępne metody uszlachetniania druku, na przykład laminowanie, złocenie, tłoczenie, lakierowanie – dzięki nim można nadać wydrukom estetyczny wymiar.
  • Dodatkowe usługi oferowane przez drukarnię – przykładowo wykonanie otworów i innych kształtów (sztancowanie), składanie (falcowanie), oprawa wydruków.
  • Doświadczenie drukarni – jej czas obecności na rynku.
  • Opinie klientów na temat drukarni – te pozytywne będą świadectwem jakości jej usług.
  • Sposób składania zamówienia – aktualnie można zrobić to nie tylko stacjonarnie, lecz również można skorzystać z usług poligraficznych za pośrednictwem internetu i złożyć zamówienie bezpośrednio na stronie drukarni.

Jak współpracować z drukarnią?

W wielu firmach współpraca z drukarniami jest na porządku dziennym. W innych z kolei usługi poligraficzne są zlecane sporadycznie. W każdym z tych przypadków warto wiedzieć, jak powinna wyglądać współpraca z drukarnią. Na co należy zwrócić uwagę? Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie:

Przygotowanie projektu do wydruku
Na przykład drukarnia w Bydgoszczy wymaga przekazania odpowiedniego projektu graficznego, na podstawie którego przygotowuje się wydruk. Klienci drukarnii muszą wtedy uwzględnić wymogi dotyczące projektu, by mogła ona go zrealizować. Wytyczne dla projektantów można najczęściej znaleźć na stronie drukarni.

Ustalenie szczegółów dotyczących zamówienia
Należy uzgodnić kwestie związane z zamówieniem, między innymi nakład, typ papieru, oczekiwaną jakość, rodzaj uszlachetnienia, termin realizacji usługi i sposób odbioru wydruków. Zaleca się ustalanie wszystkich szczegółów pisemnie. W razie wątpliwości zawsze warto pytać o szczegóły.

Odbiór gotowych wydruków
Wydruki mogą być przekazanie do klienta na kilka sposobów, na przykład może on odebrać je osobiście lub mogą być do niego dostarczone przez firmę kurierską, pracownika drukarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.